Martsipanituba

Martsipanituba

Martsipanituba annab hea ülevaate martsipani ajaloost – sellest, kuidas keskajal apteegis valmistatud ravimist sai hiljem tuntud maiustus. Näitusel on väljas ligi 200 martsipanikujukest, mis on valmistatud rohkem kui saja aasta vanuste vormidega.

Teiste martsipanikujukeste seas on üks tõeliselt eriline. Selle väikese martsipanist tüdruku kinkis üks noormees oma kaunile kihlatule 1936. aastal. Noored abiellusid ja elasid õnnelikult koos 50 aastat. Pärast nende surma tõi selle paari nüüd juba pensionipõlve pidav tütar kujukese tagasi sinnasamasse, kust tema isa selle aastakümneid tagasi ostis. Nii leidis martsipanist tüdruk endale auväärse koha martsipanitoa eksponaatide seas.

Martsipanitoas saab jälgida ka martspanimaalimise peent kunsti: seal on ametis kunstnik, kes maalib martsipanifiguure ka külastajate soovide järgi, lisades sinna personaalseid õnnitlusi vms.

Lisaks sellele on näitusel väljas teabetahvlid eesti, inglise, saksa ja soome keeles martsipani valmistamise ajaloost Tallinnas. Suur osa ekspositsioonist on pühendatud 19. sajandi keskel samas paigas martsipani valmistamisele aluse pannud baltisakslasele Georg Studele. Ajalugu ilmestavad fotod vanaaegsest tootmisprotsessist, ajaloolistest isikutest, samuti huvitavamad pakendid 19. sajandi lõpust ja 20. sajandi esimesest poolest.

Martsipanitoas teab külastajaile huvitavaid lugusid martsipanist ja selle ajaloost rääkida juba 1955.aastast Kalevis ametis olev teadur Otto Kubo. Kui on soov tulla tema juttu kuulama mingil konkreetsel ajal, siis tasub see eelnevalt telefonitsi kokku leppida (martsipanitoa telefon on 64 64 192).

Lisaks on külastajail võimalik martsipanitoast kaasa osta nii käsitööna valminud martsipanikujukesi kui ka hõrke valikšokolaadikompvekke. Kohapeal saab lasta komplekteerida kinkekarpe ka vastavalt oma soovile ja maitsele.